Daiginimas – paprastas būdas praturtinti mitybą

  • Paskelbė : Biuras
  • Paskelbta: 2021-01-29
  • Kategorija: Aktualijos

Šalyje tęsiantis karantinui, buvimą namuose galime išnaudoti kiek įmanoma produktyviau. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kasdien suvalgyti bent po 400 g daržovių, nepriklausomai nuo sezono. Gyvensenos tyrimo duomenimis tik kas antras Šalčininkų rajono gyventojas valgo daržoves (neįskaitant bulvių) kasdien.

Dietologų teigimu, sveika valgyti tiek šviežias daržoves, tiek termiškai apdorotas (iš jų geriau įsisavinamos skaidulos), tiek raugintas (jose daugiau gerųjų bakterijų). Natūralu, kad rudenį užaugintos daržovės sandėliuojant praranda dalį vitaminų kiekio. Todėl siūlome vitaminų užsiauginti namuose ant palangės.  Dabar puikus metas daiginimui.

Daigai – vitaminų bomba

Daigai – skanus ir vertingas maistas. Daiginimo ir brinkimo metu sėklose daugėja mūsų organizmui reikalingų  mineralų bei vitaminų. Šios medžiagos gerina žarnyno veiklą, medžiagų apykaitą. Skirtingų augalų sėklos pasižymi ir skirtingomis savybėmis, pavyzdžiui, saulėgrąžų daigai turingi vitaminu D - kuris stiprina nervų sistemą, dalyvauja kalcio įsisavinime, insulino išskyrime, veikia už imunitetą atsakingų ląstelių aktyvumą.

Kokias sėklas daiginti

Daiginimui tinkamos įvairios sėklos, pvz.: lęšių, grikių, žirnių, saulėgrąžų, ridikėlio, burnočio, dobiliukų, rapsų, būrokėlio, brokolio ir kt. Skirtingų rūšių daigai turi sau būdingą skonį - vieni švelnesni, kiti aštresni. Verta išbandyti įvairias rūšis, kad atrasti savo mėgstamiausias.

Svarbu pažymėti, kad sėklos būna apdorotos chemiškai nuo parazitų ir ligų. Todėl verta įsiskaityti  į tai, kas parašyta ant sėklų pakelio.

Daiginimo būdai

Yra įvairių būdų daiginti, pvz.: daiginimas stiklainyje, žemėje, ant vatos.  Nereikia jokių specialių priemonių, reikia tik pasirūpinti sėklomis, o visa kita galima rasti namuose.

Pirmasis etapas yra mirkymas. Sėklas reikia praskalauti ir pamerkti vandenyje 5-24 val. (priklausomai nuo sėklos rūšies), palikti ant dubenėlio sietelyje nuvarvėti. Ši veiksmą kartoti kelis kartus, kol sėklos išleis mažas „uodegėles“. Na, o kitas etapas yra sodinimas. Į  padėklą pridėti žemių, jas gerai suspaudus - ant viršaus tankiai paskleisti sėklų. Tuomet palieti vandeniu ir padėti ant palangės.

Jei sėklos daiginamos specialioje daigykloje ar stiklainyje, jos ten tiesiog suberiamos ir skalaujamos bent 2 kartus per dieną.

Priklausomai nuo pasirinktų sėklų rūšies ir daigumo, pirmieji daigai prasikala per 2-4 dienas, prireiks dar kelių, kol jie vešliai sužaliuos ir bus tinkami valgyti. Ant kiekvienos sėklų pakuotės yra nurodytos daiginimo instrukcijos, kuriomis ir reikia vadovautis.

Svarbu neperdaiginti. Traškūs kelių centimetrų (4 – 5 cm.) ilgio daigeliai – geriausias skonio ir maistinių medžiagų santykis.

Daiginimo praktika ugdymo įstaigose

Kasmet Šalčininkų rajono ugdymo įstaigose tradiciškai palangės prisipildo daigų padėklais. Apie daiginimą su vaikais pasakoja mūsų visuomenės sveikatos specialistas Leonid Vysockij: “Vaikams labai  patinka sėti, auginti ir laistyti daigus bei stebėti, kaip iš mažos sėklytės išauga žalias daigelis. Vaikai taip nekantrauja jų paragauti, kad jau belaistant gnybteli ir paragauja vieną kitą daigą. O sulaukę derliaus kartu gaminame sveikus užkandžius, pridedame dar kitų daržovių arba tiesiog su duona ir sviestu ragaujame. Pačių užauginta visada skanu, todėl lėkštės greitai lieka tuščios.“.

Sudygę daigeliai kvepia pačiu tikriausiu pavasariu. Juos galima auginti kartu su vaikais, kad ir jie pajustų gyvybės magiją.

Kviečiame stiprinti draugystę su daržovėmis, todėėėėl:

Šalčininkų r. sav. visuomenės sveikatos biuras skelbia vasario akciją – „Vitaminai į namus“ – registruokitės ir laukite atvykstant rinkinio daiginimui. Rinkinį sudaro: sėklos, žemė, padėklas ir daiginimo instrukcija.

Registruojantis el.p. olga@svsb.lt, prašome nurodyti:

  • Pilną pristatymo adresą;
  • Kontaktinį asmenį;
  • Telefono nr.

Registracija vyks iki vasario 3 d.

 

 

 

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos